Odlazak u Sarajevo

Kada završite celokupnu proceduru u republici Srbiji predstoji vam put za Sarajevo. U Sarajevu se javljate sledećim institucijama:
  1. Ambasadi R Srbije (na samoj obali Miljacke) broj telefona +387 33 281 148
  2. Ministarstvu vanjskih poslova federacije BiH ( na nekih 10 minuta hoda od naše ambasade)
  3. Ambasadi Saudijske Arabije (od MIP-a FBiH, pravo Titovom ulicom nekih 15 minuta hoda i uz brdo broj telefona ya informacije +387 33 212 204

Obzirom da je petak u arapskom svetu neradan dan i obzirom da nema šanse da ceo postupak završite za 1 dan, pripremite se za dvodnevni put u Sarajevo. Nas pet se dogovorilo da idemo po 2. Poslednja grupa se javila navedenim institucijama u sredu i u četvrtak smo svi imali vizirane pasoše. 
Za Sarajevo se naoružajte pre svega novcem (naša ambasada uzima neverovatnu taksu od 44 eur po dokumentu!!! inače informaciju nije znalo ni Min.spoljnih poslova Srbije) trebaće vam i za prenoćište, klopu, benzin i još koješta...
U Ministarstvu vanjskih poslova po dokumentu plaćate 10 kM (negde oko 5 eur), a za Ambasadu Saudijske Arabije sve uplate idu preko ENJAZIT web sajta. O ovome ćemo detaljnije, ali kasnije. 
Put za Sarajevo za mene je počeo u 2.00 u sredu. Dobro je da idete sa nekim. Trebalo nam je oko 6 sati do odredišta. Čim stignete javljate se našoj ambasadi koja sa strankama radi od 9.00. Nakon predaje dokumenata i popunjavanja nekih formulara u ambasadi ćete provesti najmanje 3 sata da vam ista dokumenta vrate ispečatirana. Zbog svega toga jedva ćete stići i do MIP-a FBiH (koje inače radi sa strankama do 13h, ali su službenice preljubazne i kada vide novu grupu primaju dokumentaciju i do 14h) a do ambasade Saudjske Arabije koja radi sa strankama do 12h nema šanse da stignete istog dana.  
Plaćanje u našoj ambasadi se radi na licu mesta, predaju vam dokumente, odlazite do MIP-a, tamo takođe popunjavate neke formulare, dobijate mali papirić odlazite u obližnju banku, međutim tamo zamolite momka iz obezbeđenja da vam popuni uplatnicu jer je toliko komplikovana da zaista nije laka za popunjavanje. Nakon plaćanja, vraćate se u MIP predajete primerak uplatnice da ste platili i traže od vas fotokopije diploma i licence. 
Obaveštenje: nakon dobijanja svih pečata, dokumentaciju je neophodno da fotokopirate sa sve pečatima jer to ostaje kao dokument u ambasadi Saudijske Arabije. 
U Sarajevu na svakom koraku postoji wifi, ljudi su preljubazni, nama je bilo izuzetno prijatno. Kada završite sa Ministarstvom slobodno potražite sobu jer vam je odmor neophodan a i više ništa nećete moći da uradite tog dana. Prošetajte malo po gradu, uživajte, klopajte i čekajte sutra.
Savet: kada dođete u sobu pripremite svu dokumentaciju koju ćete predati službeniku ambasade KSA jer se tamo nećete zadržavati duže od 2 minuta.  





Нема коментара: